הכרת המבנים מעל המערה
תאריכון היסטורי
סיור וירטואלי
שעות פתיחה
אפשרויות הגעה
מנינים קבועים
ארוח
הארוע הקרוב
חדשות
מערת המכפלה
אולמות תפילה
ארועים במערה
אומנות
ביקורי רבנים ואישים
בר ובת מצוה
ברית מילה
טופס הרשמה
מידע שימושי לשמחות
ערב ראש חדש אלול
סליחות במערת המכפלה
עשרת ימי תשובה
סוכות
חיי-שרה
פסח
יסודי
חטיבה ותיכון
חיילים ומבוגרים
תנ"ך
גמרא
מדרשים
זוהר
שעורים
אגדות
מאמרים
כתבי נוסעים
שלח תפילה
חשיבות התפילה במערה
תפילות במערה
   

ארכיון ארועים

ארועי פסח במערת המכפלה

טקס מרשים ליד מערת המכפלה ציין את הכללתה ברשימת אתרי המורשת הלאומית

ברחבת מערת המכפלה בחברון נערך היום טקס הכרזת המערה כאתר מורשת לאומית. את הטקס יזם וארגם הישוב היהודי בחברון, ובמהלכו חולקו תעודות הוקרה לחברי שדולת ארץ ישראל בכנסת. מעניקי התעודות היו ראשי הישוב היהודי בחברון ובקרית ארבע, ויו"ר מועצת יש"ע.

סגן השר איוב קרא אמר בטקס, כי "ההמונים שהגיעו לפה, כמו גם 40 חברי שדולת ארץ ישראל בכנסת, הם הערובה וההוכחה לכך שאיש לא יזיז אותנו ממערת המכפלה, גם לא חוסיין אובמה. ראש הממשלה צריך להגיד "לא" לברק חוסיין אובמה, ו"כן" לעם ישראל, שהגיע ומגיע לכאן בהמוניו. צריך לתת אישור לחידוש הבניה וההתיישבות בכל חלקי הארץ" על העדה הדרוזית אמר: "אנחנו צאצאי יתרו, שמרנו על ארץ ישראל עבור עם ישראל כשהוא היה בגלות, ונמשיך לשמור עליה יחד אתו גם היום".

יו"ר השדולה ח"כ אריה אלדד אמר כי העובדה ששדולת ישראל מונה 40 ח"כים, שהם שליש מהכנסת, מייצרת את הלחץ הנגדי ללחץ שמגיע מבחוץ  ומהשמאל. ההישג של הכרזת מערת המכפלה הוא ההישג הראשון של השדולה, שתמשיך לפעול למען ארץ ישראל, כיון שמי שלא הבין לפני 5 שנים שגוש קטיף מגן על תל אביב, צריך להבין היום שחברון מגינה על ירושלים.

סגנית השר גילה גמליאל קיצרה בדבריה ואמרה כי  "ירושלים היא בירת ישראל לנצח נצחים נשמור עליה ועל חברון מאז ולתמיד".

חברת הכנסת ציפי חוטובלי אמרה, כי ההשוואה של ירושלים לתל אביב היא מעליבה: "אנחנו אוהבים את תל אביב אבל היא בת 101 שנה, ירושלים בת 3,000 וחברון בת 4,000 שנה. בחג בו יצאנו מעבדות לחירות, צריך לדעת לשמור על החירות ולא לתת לאף אחד להכתיב לנו כמה לבנות ואיפה לבנות".

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר כי חברון וירושלים חד הן, ויש לשמור על שלמותה של חברון כשם שיש לשמור על שלמותה של ירושלים. אני שמח לראות את ההמונים שהגיעו, אבל חשוב להביא את חברון גם לאלה שלא הגיעו לכאן, חברון צריכה להפוך לנחלת הכלל.

יו"ר מועצת יש"ע, שהיה בין מעניקי תעודות ההוקרה לח"כים, אמר כי "החיבור למערת המכפלה, המתבטא בהחלטה להכיר בה כאתר מורשת לאומית, הוא לא רק מעשה ערכי כי אם גם מעשה מדיני. רק החיבור לשורשיו של העם היהודי נותן את העוצמה הדרושה כדי לעמוד בפני לחצים זרים ולעמוד על מימוש זכותנו על הארץ. בזכות החיבור הזה נוכל לומר לאלה שמנסים להכניע אותנו: עד כאן".

למערת המכפלה הגיעו היום למעלה מ 20,000 מבקרים ומתפללים יהודים. אתמול הגיעו למקום 11,000 מתפללים יהודים –לפי נתוני משטרת ישראל וצה"ל. במקום התקיים פסטיבל זמר ו והופיעו אומנים מסגנונות שונים, וביניהם: אודי דוידי, אהרן ויונתן רזאל, בן סנוף, וחיים ישראל.

 

היכונו לארועי פסח בחברון

מתחברים למורשת היהודית
בפסח בחברון

העלייה ההמונית למערת המכפלה תתקיים בימים רביעי וחמישי טז ויז בניסן.
בימים אלו המערה פתוחה כולה כולל אולם יצחק.
ביום חמישי יתקיים מופע זמר ושמחה חסידית עם מיטב אומני הזמר החסידי והמזרחי.

הארועים בחול המועד פסח בחברון יועברו בשידור חי באתר מערת המכפלה.

לצפייה במודעה ברזולוציה גבוהה

תנאי המתפללים היהודים במערת המכפלה

ב"ה

רבים מאלו שהתייחסו לנושא "מערת המכפלה כאתר מורשת לאומית", אינם בקיאים בפרטים. אנו מצרפים כאן מספר תמונות שימחישו את תנאי המתפללים היהודים במערה. התמונות צולמו בעקבות ימי הגשם, ומראות את הביצות והשלוליות שנותרו על גבי האוהל המהווה את בית הכנסת המרכזי במערה. בביצות אלו מתפתחת ירוקת והן מאגר ליתושים ולחרקים. כזכור, אנו ממתינים כבר כעשר שנים לאישור להחליף את גג הבד הקרוע בגג זכוכית נאה, חזק ויעיל.

אדמו"ר מלעלוב עלה למערת המכפלה ב"יום כיפור קטן" - ערב ראש חדש ניסן

ב"ה

 

כידוע, אדמור"י בית לעלוב היו קשורים לחברון מזה דורות. קשר זה החל בימי ר' דויד'ל מלעלוב במאה הי"ט, ונמשך עד היום. כזכור, האדמו"ר הקודם מלעלוב, ר' שמעון נתן נטע בידרמן זצ"ל נהג להגיע בקביעות לחברון ולעלות למערת המכפלה בחדשי אלול ותשרי. כעת, לאחר הסתלקותו בליל יום הכיפורים תש"ע, ממשיכה המסורת, ובנו, ר' אהרן בידרמן שליט"א, אדמו"ר מלעלוב מבית שמש, הגיע למערת המכפלה לרגל "יום כיפור קטן" – ערב ראש חודש ניסן. האדמו"ר ומאות חסידיו הגיעו בשעות אחרי הצהריים והתפללו בכוונה ודבקות את תפילות היום המיוחד. ביקור זה ממשיך מסורת של דורות, ומציין את המשך חיבור חסידי אדמור"י וחסידי לעלוב למערת המכפלה, נחלת אבות. האדמו"ר הרעיף ברכות על נציגי היישוב ופעילי מערת המכפלה במשימתם החשובה.

ברכת האילנות בשדה המכפלה
ב"ה
 
ברכת האילנות נאמרת במהלך חודש ניסן; רבים נוהגים לאמרה כבר ביום ראש חודש ניסן. הברכה נאמרת ליד עצי פרי המצויים בפריחתם. החל מהשנה ניתן לומר את ברכת האילנות בשדה המכפלה. במהלך השנים האחרונות הקים צוות מנהלת מערת המכפלה, בהתמדה ובהשקעה רבה, גן מטופח בשדה המערה. אחת מפינות הגן כוללת את שבעת המינים בהם השתבחה ארץ ישראל וכן עצים שונים בעלי חשיבות במסורת היהודית, ביניהם אתרוג. השנה יצאו ילדי תלמוד תורה מערת המכפלה לברך בגן זה את ברכת האילנות, במעמד מייסד היישוב בחברון, הרב משה לוינגר. בדבריו עמד הרב על חשיבות העצים בשדה המכפלה, והזכיר כי התורה מציינת שאברהם קנה את המערה ואת השדה סביבה, כולל את העצים שהיו בו, כפי שנכתב "ויקם שדה עפרון אשר במכפלה, השדה והמערה אשר בו, וכל העץ אשר בשדה אשר כל גבולו סביב , לאברהם למקנה לעיני בני חת בכל באי שער עירו". אנו מאחלים לרב בריאות ואריכות ימים, ומזמינים את כל הקוראים לברך את ברכת האילנות בשדה מיוחד זה.
 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
לראש העמוד 
    אודות    צור קשר    מפת האתר    הוסף למועדפים    חנות מזכרות    English
עיצוב: סטודיו שלומית | הקמה: entry interactive